With the exception of place-to-place records, records may only be set in Open events.  Claims should be supported by a results sheet or appropriate documentation and may be submitted to the This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. or the This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. at any time.

As at 10th September 2011:

{tabulizer:style[gr.alterora.basic.css]}

Category Distance Time Holder Date
Men's Solo 10 miles 19-38 Ross Clarke 2006
  25 miles 51-17 Jonathan Schubert 2010
  30 miles 1-06-04 Roger Porter 2015
  50 miles 1-48-15 J Shubert 2009
  100 miles 3-46:35 J Shubert 2009
  12 hours 274.92m J Shubert 2010
  24 hours 425.678m G Whitehouse 1960
         
Ladies' Solo 10 miles 22-31 Nikki Hunt 1999
  15 miles 37-56 Nikki Hunt 1998
  25 miles 57-30 Nikki Hunt 1999
  30 miles 1-15-34 Nikki Hunt 1998
  50 miles 2-00-46 Nikki Hunt 1999
  100 miles 4-29-59 Ruth Freestone King 1999
  12 hours 215.64m Nikki Hunt 1994
         
Juniors 10 miles 21-41 L Clarke 2005
  25 miles 56-03 L Clarke 2005
         
Junior Team 10 miles 1-08-54 L Marmon, P Caton, I Brazier 1978
  25 miles      
         
Juveniles 10 miles 22-34 J Caton 1982
         
Juveniles Team 10 miles      
         
Novice 25 miles 56-10 S Brown 1998
         
72" Solo 25 miles 1-00-56 P Payne 1979
         
Tricycle 25 miles 1-06-27 P Wheeldon 1959
  50 miles 2-35-36 P Wheeldon 1960
  100 miles 5-22-17 P Wheeldon 1959
         
Men's Team 10 miles 1-02-07 Ross & Steve Clarke, Ian Brazier 2006
  25 miles 2-43-10 J Schubert, Nick Hay, M Jenkins 2005
  30 miles 3-29-27 J Shubert, N Hay, M Jenkins 2005
  50 miles 5-33-26 L. Clarke, S Clarke, R. Clarke 2008
  100 miles 12-53-37 M Kirby, B Langhorn, W Severn 1986
  12 hours 734.98m M Groves, G King, G Wallace 1987
  24 hours      
         
Ladies' Team 10 miles 1-21-51 A Gower, M Hamon, K Warren 1980
  25 miles      
  30 miles      
  50 miles      
  100 miles      
  12 hours      
         
Men's Tandem 10 miles 19-31 Jim Mepham & Les Newton 1995
  25 miles 53-24 Paul Caton & J Thompson 1978
  30 miles 1-05-41 M Kirkby & N Paine 1990
  50 miles 1-55-22 M Kirkby & N White 1963
  100 miles 4-18-25 V Morgan & R Loader 1949
  12 hours 231.62m M Kirkby & A McLennan 1991
         
Mixed Tandem 10 miles 20-21 Graeme & Ruth Freestone King 1994
  15 miles 31-41 Graeme & Ruth Freestone King 1995
  25 miles 51-50 Paul Bennett & Nikki Hunt 1999
  30 miles 1-03-32 Paul Bennett & Nikki Hunt 1999
  50 miles 1-47-09 Paul Bennett & Nikki Hunt 1999
  100 miles 4-11-40 Paul Bennett & Nikki Hunt 1999
  12 hours      
         
Bicester & back   3-09-50 Ian Brazier 1995
Puckeridge & back   1-27-05 Ian Brazier 1993
Hitchin & back   1-20-32 M Kirkby 1963

Rules governing the award of club trophies are here.

These rules apply to rides by First Claim, Youth and Life members only and must be claimed by 31st October in any given year.  All winners will receive a shiny trophy presented at the Annual Dinner (if attending).

Please This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. your claim for an award.

 

  1. Weedon Shield (Presented by Mr Weedon 1948)

    Awarded annually to the rider with the best average speed over 50 and 100 miles and 12 hours.  An award will also be given to the runner-up.

  2. Ladies BAR Trophy

    Awarded annually to the lady rider with the best average speed over 25, 50 and 100 miles.  An award will also be given to the runner-up.

  3. 1935 Committee Championship Cup

    Awarded annually to the rider with the lowest aggregate time for 25, 50 and 100 miles in closed Club, Inter-club, Association events to which the Club is affiliated and any Open event.  An award will also be given to the runner-up.

  4. Junior Championship Cup

    Awarded annually to the junior or juvenile with the best average speed for two 10 mile and two 25 mile events in closed Club, Inter-club, Association events to which the Club is affiliated and any Open event.  An award will also be given to the runner-up.

  5. Schoolboy Championship Cup (Presented by Mr R Bigg)

    Awarded annually to the Juvenile aged 14-16 with the best average speed over any two club 10 mile time trials.

  6. Under 14 Schoolboy Championship Cup (Presented by Mr R Bigg)

    Awarded annually to the juvenile under 14 with the best average speed over any two Club 10 mile time trials.

  7. Halsey Shield - Veterans Championship (Presented by Mr B Halsey)

    Awarded annually to the rider over the age of 40, who has not qualified in the National VTTA BAR Competition, with the best average speed over 10, 25 and 50 miles, calculated in miles per hour and compared with the rider’s relative age standard as shown in the VTTA age standard tables.

  8. Ian Stokes Trophy (Presented by I Stokes)

    Awarded annually to the rider with the best aggregate on standard over their fastest six rides in the Club evening events.  The age standards are as follows :

    Men:

    Juveniles 28 min
    16-18 years 26 min
    19-27 years 25 min 30 sec
    28-35 years 26 min
    36-45 years 27 min 30 sec
    46-55 years 28 min 30 sec
    56-65 years 30 min
    66-70 years 34 min
    71-75 years 36 min
    76-80 years 38 min
    81-85 years 41 min

    Ladies:

    Ladies times are +3 minutes in all groups.

  9. Seabird Trophy (Presented by Mr C Bird 1997)

    Awarded annually to the rider accumulating the most points in club time trial events.  The points are assigned as follows : 20 points for first place, 19 points for second, 18 for third and so on until one point for 20th place.  In addition, three points are awarded for starting an event.

    Prizes are also awarded to the riders finishing second and third in the points total and to the first lady.

  10. Verulam Cup (Presented by Mr S Hathaway)

    Awarded annually to the rider with the best average speed over 10, 25 and 50 miles, applying BBAR rules.  An award is also given to the runner-up.

  11. Memorial Cup (Presented by Mr H Shawyer)

    Awarded annually to the rider covering the greatest distance in 12 hours.

  12. CP Sisley Cup

    Awarded annually to the rider with the fastest time over 100 miles.

  13. Freddie Folds Cup

    Awarded annually to the rider with the fastest time over 50 miles.

  14. Jubilee Cup (Presented by Mr E Kent 1952)

    Awarded annually to the  rider with the fastest time over 25 miles.

  15. Men’s 10 Mile Cup

    Awarded annually to the male rider with the fastest time over 10 miles.

  16. Ladies 10 Mile Trophy (Presented by Stan Miles 1996)

    Awarded annually to the lady rider with the fastest time over 10 miles.

  17. Ladies 25 Mile Trophy

    Awarded annually to the lady rider with the fastest time over 25 miles.

  18. Ladies 50 Mile Trophy

    Awarded annually to the lady rider with the fastest time over 50 miles.

  19. Ladies 100 Mile Trophy

    Awarded annually to the lady rider with the fastest time over 100 miles.

  20. Priory Cup (Presented by Priory Wheelers)

    Awarded annually to the winner of the Club Hill Climb.

  21. Evans Cup (Presented by Mr Oddy Evans 1933)

    Awarded annually to the novice riding the fastest 25 mile time trial.  For the purpose of this event, a novice will be deemed as one who has not beaten 1 hour 15 min 0 sec for a 25 mile time trial prior to the beginning of the year.

  22. Giradot Cup

    Awarded annually to the rider with the lowest aggregate handicap times over 25, 50 and 100 miles in closed Club, Inter-club and Association events to which the Club is affiliated.

    Riders will be handicapped by comparing their last performance (including private time trials) at each distance during the previous three seasons with the following standard times :


    25 miles           50 min
    50 miles           1 hr 50 min
    100 miles         4 hr 0 min

    Riders with no previous performance will be handicapped on their first 25 mile time, with handicap times for 50 and 100 miles being decided by the Club Handicap Committee.

    The names and times of riders proposing to compete for this cup shall be given to the Time Trial Secretary by 31 March.

  23. Harry Shawyer Memorial Trophy

    Awarded annually to the winner of the Club 25 mile time trial.

 

  1. Senior Road Race Championship (Presented by Mr RG Gray)

    Awarded annually to the most outstanding rider in road and circuit races by the agreement of the fellow Club riders competing for this trophy.  An award will also be given to the runner-up.

  2. Sankey Cup - Junior Road Race Championship (Presented by Mr F Sankey)

    Awarded annually to the most outstanding rider in road and circuit races by the agreement of fellow Club riders competing for this trophy.  An award will also be given to the runner-up.

  3. Veterans’ Road Race Trophy

    Awarded annually to the most outstanding rider over the age of 40 in road and circuit races by the agreement of fellow Club riders competing for this trophy.  An award will also be given to the runner-up.

  4. Schoolboy Circuit Trophy (Presented by AG Brazier)

    Awarded annually to the most outstanding rider in Juvenile circuit races.

  5. Rollings Cup (Presented by Mr Rollings)

    Awarded annually to the most outstanding track rider.

  6. Don Wiseman Trophy (Presented by Mr D Wiseman 2000)

    Awarded annually to the most outstanding track rider under sixteen years of age.

All Club place-to-pace riders to be timed by an official Club Timekeeper and accompanied by a Club Committee Member in a motor vehicle.

  1. Hitchin and Back Cup (Presented by Mr T Gridley)

    Awarded annually to the junior or juvenile with the fastest time from St Albans to Hitchin and back.  A fee of 25 pence is payable for each attempt.  The start and finish to be at the milestone 2 miles east of St Albans City Centre. (‘St Albans 2 miles’) at Oaklands on the A1057 and the turn to be the roundabout at the junction of the B656 and A602 Hitchin/Stevenage road.

  2. Bicester and Back Cup (Presented by Mr W Whitehouse)

    Awarded annually to the Senior rider with the fastest time from St Albans to Bicester and back.  A fee of 50 pence is payable for each attempt.  The start and finish to be at the westbound bus-stop on the A4147  St Albans/Hemel Hempstead road, and the turn to be the roundabout on the A41  just before entering Bicester.

  3. Puckeridge and Back Trophy (Presented by Mr J Mepham)

    Awarded annually to the Senior rider with the fastest time from St Albans to Puckeridge and back.  A fee of 50 pence is  payable for each attempt.  The start and finish to be at the milestone (‘St Albans 2 miles’) at Oaklands on the A414, and the turn to be the roundabout on the A10 at the junction with the A120.

More Articles ...

Page 1 of 2